انواع انسولین

انواع انسولین

برای اکثر افراد مبتلا به دیابت نوع1 و برخی افراد مبتلا به دیابت نوع 2، دو نوع انسولین تجویز می شود: انسولین سریع الاثر که همراه با وعده های غذایی و گاهی اوقات میان وعده مصرف می شود. که به انسولین بولوس معروف است. و یک انسولین کوتاه اثر که یک یا دو بار در روز مصرف می کنید که در طول روز اثر می گذارد. که به عنوان انسولین پایه شناخته می شود.

برای چه کسی می توان یک نوع انسولین تجویز کرد؟

برای برخی افراد فقط یک نوع انسولین تجویز می شود – ترکیبی از انسولین سریع و کوتاه اثر که در بالا ذکر شد. که به عنوان انسولین مخلوط شناخته می شود.

برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع2 یا حاملگی ممکن است فقط یک انسولین کوتاه اثر (انسولین پایه) تجویز کنند، زیرا ممکن است برای کمک به مدیریت قند خون آنها در ترکیب با سایر درمان ها کافی باشد. و اگر به جای تزریق انسولین از پمپ انسولین استفاده می کنید، فقط باید از انسولین سریع الاثر استفاده کنید. پمپ شما طوری تنظیم می شود که همیشه مقادیر کمی از این انسولین را آزاد کند و به پمپ می گویید که در صورت نیاز بولوس های اضافی بدهد.

انسولین کدر

بیشتر انسولین ها شفاف است، اما برخی از انسولین ها کدر هستند (به دلیل آنچه که برای کاهش سرعت جذب آن در بدن اضافه شده است). اگر به شما انسولین کدر داده شده است، باید هر کدام را 10 بار به آرامی غلت داده و وارونه کنید (برعکس کنید) تا زمانی که محلول کاملا مخلوط شده و سفید شیری شود. نباید انسولین را به شدت تکان دهید زیرا این کار باعث ایجاد حباب هایی می شود که می تواند منجر به دوزهای نادرست شود. وارونگی و/یا رولینگ باید در مجموع 20 بار بلافاصله قبل از هر تزریق با انسولین کدر انجام شود.

اگر از انسولین استفاده می‌کنید که معمولاً شفاف و کدر است، از آن استفاده نکنید.

 

انسولین چیست

 

انواع انسولین بولوس (به وقت غذا)

انسولین بولوس به شما یک انفجار سریع انسولین می دهد تا با کربوهیدرات های غذا و نوشیدنی مقابله کنید. دوز شما به تعداد کربوهیدرات هایی که می خورید بستگی دارد.

دو نوع اصلی انسولین بولوس وجود دارد.

  1. انسولین سریع یا سریع الاثر

انسولین سریع یا سریع الاثر را کمی قبل یا بعد از غذا مصرف می کنید. ممکن است مارک هایی مانند Novorapidand Apidra یا Fiasp برای شما تجویز شود که حتی سریعتر عمل می کند. اثر سریع، در عرض چند دقیقه شروع به کار می کند و بسته به برند بین سه تا پنج ساعت طول می کشد.

  1. انسولین کوتاه اثر

انسولین کوتاه اثر مشابه انسولین سریع الاثر است، اما کندتر عمل می کند. چون کندتر است، باید حدود 25 دقیقه قبل از غذا مصرف کنید. Actrapid و Humulin S برخی از مارک هایی هستند که می توانید برای آنها تجویز کنید. انسولین کوتاه اثر حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد تا شروع به کار کند و اثر آن 5 تا 8 ساعت باقی می ماند. اگر انسولین سریع یا کوتاه‌اثر مصرف می‌کنید، انسولین پایه ای که متوسط ​​یا طولانی‌اثر است نیز مصرف می‌کنید. مگر اینکه از پمپ انسولین استفاده کنید.

انواع انسولین پایه

اگر انسولین بولوس را همراه با غذا مصرف می کنید، معمولاً یک یا دو بار در روز انسولین پایه مصرف می کنید. در طول روز، انسولین با قندهایی که ممکن است بدن شما بسازد یا حرکت کند، سروکار دارد.

دو نوع اصلی انسولین پایه وجود دارد:

انسولین با اثر متوسط

مارک های انسولین با اثر متوسط ​​که ممکن است مشاهده کنید عبارتند از  Humulin I، Insulatard  و Insuman Basal. یک یا دو بار در روز مصرف می کنید. انسولین میانی نوعی انسولین کدر است.

انسولین طولانی اثر

انسولین طولانی اثر کندتر از انسولین متوسط ​​است، اما در نحوه استفاده بدن شما از آن بسیار شبیه است. معمولاً یک بار در روز، هر روز در یک زمان معین مصرف می کنید.

Tresiba و Lantus برندهایی هستند که ممکن است برای شما تجویز شود. نشان داده شده است که در مقایسه با انسولین متوسط ​​اثر، خطر هیپوس را کاهش می دهد.

انسولین طولانی اثر و دیابت نوع 2

انسولین‌های متوسط ​​یا طولانی‌اثر نیز بیشتر برای افراد مبتلا به دیابت نوع2 تجویز می‌شوند. زیرا گاهی اوقات این انسولین ها به تنهایی و بدون نیاز به انسولین پایه کافی هستند. به این دلیل که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 هنوز مقداری از انسولین خود را تولید می کنند.

انسولین ترکیبی چیست؟

اگر انسولین ترکیبی مصرف می کنید، به این معنی است که آن را قبل از غذا مصرف می کنید و نیازی به مصرف انسولین پایه در زمان دیگری ندارید که می تواند ترکیبی از انسولین کوتاه اثر و متوسط ​​اثر یا ترکیبی از انسولین سریع و متوسط ​​اثر باشد. در صورت مصرف انسولین ترکیبی، ممکن است مارک هایی مانند Insuman Comb 25 یا Humalog Mix25 را مشاهده کنید. اگر دیابت نوع 2 دارید، ممکن است این نوع انسولین برای شما تجویز شود. انسولین از قبل ترکیب شده و کدر است.

برای اطلاعات بیشتر درباره بیماری زخم پای دیابتی بر روی لینک کلیک کنید.

 

انسولین ترکیبی

 

انسولین از چه چیزی ساخته شده است؟

انسولین به روش های مختلفی ساخته می شود. مولکول انسولین مانند دو رشته مهره های به هم پیوسته است.  شما و تیم مراقبت های بهداشتی تان در مورد انسولینی که می توانید استفاده کنید صحبت خواهید کرد.

  • انسولین انسانی – این انسولین مصنوعی است و در آزمایشگاه ساخته می شود تا مانند انسولین ساخته شده در بدن باشد.
  • انسولین آنالوگ – این نیز مصنوعی است و در آزمایشگاه ساخته می‌شود، اما دانشمندان توانسته‌اند موقعیت برخی از دانه‌ها را تغییر دهند تا انسولین مهندسی ژنتیکی به نام آنالوگ بسازند.
  • انسولین حیوانی – این انسولین دیگر زیاد استفاده نمی شود، اما برخی افراد متوجه می شوند که انسولین خالص شده (تمیز شده) از حیوانات برای آنها بهترین کار را دارد. از گاو یا خوک به دست می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.