بهبود زخم پای دیابتی با عسل

درمان زخم پای دیابتی با عسل

بیماری دیابت نقش مهمی در مشکلات امروزی بشر دارد و از نابینایی تا قطع عضو عوارض بسیار زیادی را متوجه فرد می کند. عفونت اطراف زخم معمولا به علل متفاوتی ایجاد میشود و نیاز به پوشش چندین نوع پاتوژن دارد. اکثر پاتوژن ها در برابر آنتی بیوتیک ها مقاومت می کنند، در نتیجه استفاده از درمان های غیر آنتی بیوتیکی می تواند در  پیشگیری از ایجاد زخم های عفونی و همچنین درمان انواع زخم های دیابتی و عفونی مورد استفاده قرار گیرد. عسل از قدیم به عنوان یک ماده مهم در طب سنتی به حساب می آمده است. همچنین استفاده از عسل در درمان باعث کاهش هزینه های درمانی می شود.

درمان  زخم پای دیابتی با عسل

عسل می تواند درهمه شرایط برای ما مفید باشد.از یک خوراکی طبیعی و بسیار مقوی گرفته تا یک ماده و برای درمان زخم های مختلف . عسل یک ماده ضدعفونی کننده بسیار قوی می باشد. برای درمان زخم های دیابتی با استفاده از عسل فقط می توان از عسل های درمانی تولیدشده توسط شركت های دارویی استفاده كرد؛ این داروها كه از عسل ساخته شده اند، به صورت پماد یا پانسمان های مخصوص آغشته به عسل هستند. با مالیدن پمادعسل بر موضع زخم پای دیابت می توان در بسیاری از موارد از قطع پا جلوگیری نمود ما در پایگاه اطلاعاتی www.yarawoundclinic.com به شرح این موضوع پرداخت اییم.

در مراحل پیشرفت درمان با عسل، عسل پس از برداشتن لایه پوست و باکتری مرده وارد زخم می شود. عسل با خاصیت اسیدی که دارد از بروز عفونت جلوگیری کرده و برای درمان  زخم پای دیابتی  مناسب می باشد. افرادی که به دیابت مبتلا هستند جریان خون ضعیفی دارند به همین دلیل مقاومت در برابر عفونت در آنها کاهش یافته و درمان زخم در آنها به کندی انجام می شود.

در درمان زخم دیابتی ابتدا باید قندخون ییمار كنترل شود و اینطور نیست كه در شرایط بالا بودن قندخون بتوان با استفاده از یك پانسمان، زخم را ترمیم كرد.

اسیدیته عسل

اسیدیته عسل ممکنه بین 4.3 و 5.4 متفاوت باشه. این اسیدیته به نوع عسل،منطقه ای که از ان بدست امده است و نوع گل هایی که زنبور ها از آن تغذیه کردند بستگی دارد .اسیدیته عسل به پوست اطراف زخم کمک می کند تا اکسیژن بیشتری از هموگلوبین خون جذب نماید در نتیجه درمان و بهبود زخم سریعتر انجام می شود و عوارض کمتری دارد.

همانطور که می دانید عسل حاوی مقدار زیادی قند است این قندها از انواع مختلف مانند:ساکارز،فروکتوز است نکته مشترک بین همه این قندها این است که باعث فرایند اسموزی می شوند یعنی اینکه آب را از داخل زخم بیرونمی کشند و پوست اطراف زخم را مرطوب نگه می دارند و وقت یکه زخم رطوبت کافی داشته باشد پوست جدید سریعتر و با کیفیت بیشتری رشد می کند و جای زخم هم کمتر روی پوست می ماند البته عسل تورم زخ را هم به مقدار زیادی کاهش می دهد و درد ناشی از زخم را کاهش می دهد.

قند عسل یک خاصیت بسیار خوب دیگر برای پانسمان زخم دارد اینکه از رشد باکتری ها و بروز عفونت جلوگیری می نماید .باکتری ها از مهمترین عوامل جلوگیری از بهبودی زخم هستند و عسل از رشد آنها جلوگیری می نماید به همین دلیل عسل از قدیمی ترین آنتی بیوتیک های تاریخ است و درمان زخم با عسل خطر عفونت آن را به شدت کاهش می دهد.

حتما این سوال برای شما پیش آمده که آیا خواص درمانی عسل می تواند زخم های دیابتی یا بطور کلی عوارض دیابت را هم برطرف کند؟

شاید این مساله مهم باشد چرا که بسیاری از افراد به اشتباه معتقدند عسل به دلیل این که یک ماده شیرین و قندی است نمی تواند برای درمان دیابت و عوارض آن مفید و موثر باشد.این که عسل دارای قندهای بسیار است نمی تواند یک دلیل باشد که ما از آن نتوانیم  در درمان زخم های دیابتی استفاده کنیم چرا که عسل دارای قندهایی با کیفیت و طبیعی است و از طرف دیگر هم با خواص آنتی باکتریال و ضدعفونی کننده این ماده برای درمان زخم های دیابتی بیشتر سر و کار داریم.

فواید عسل برای زخم

استفاده ازعسل در درمان زخم پای دیابتی از نظر سرعت بهبودی کامل ، کاهش میکروارگانیسم های عفونی ، کاهش درد تعویض پانسمان بسیار ثمر بخش بوده است و در برابر روش های رایج در بسیاری از موارد یا بهتر عمل کرده و یا برابری می کند . محققان پیشنهاد کرده اند که می توان از پانسمان عسل به عنوان یک روش جایگزین در درمان زخم پای دیابتی استفاده شود.

هشدار

اگر زخم یا سوختگی ایی دارید که بهبود نمی یابد حتما قبل از استفاده از فرآورده های دارویی حاوی عسل برای زخم خود با پزشک متخصص مشورت نمایید.

در موارد زخم های عمیق بهتر است پزشک یا پرستار مراقبت از زخم به شما نشان دهد که بار اول عسل را چگونه استفاده نمایید. این امر به این دلیل است که مقدار عسل و نحوه استفاده از پانسمان می تواند تاثیر بهتری بر بهبود زخم ها داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.