تاثیر استرس بر دیابت

تاثیر استرس بر دیابت

محققان  فکر می‌کنند که سطوح بالای هورمون‌های استرس ممکن است سلول‌های تولیدکننده انسولین در لوزالمعده (پانکراس) را از عملکرد مناسب بازدارد و میزان انسولین تولیدی آنها را کاهش دهد. این موضوع به نوبه خود، ممکن است به توسعه دیابت نوع 2 کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما در سایت کلینیک زخم  جهاد دانشگاهی تهران همراه باشید.

استرس و دیابت

استرس باعث دیابت نمی شود، اما می تواند بر سطح قند خون شما و نحوه مراقبت از وضعیت بیماری شما تأثیر بگذارد. داشتن دیابت و عوارض ناشی از آن در کنار فراز و نشیب های عادی زندگی خود می تواند عامل استرس باشد بعلاوه اگر با درجه بند ی زخم پای دیابتی همراه باشد زندگی با آن همیشه آسان نیست و زمانی که بسیاری از مردم آن را درک نمی کنند، ممکن است سخت تر شود.

شما نمی توانید از موقعیت های استرس زا اجتناب کنید، اما کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا راحت تر با آن کنار بیایید که این کار به جلوگیری از ایجاد استرس و تأثیر بر سلامت عاطفی شما کمک می کند بطور مثال جلوگیری از ایجاد زخم های دیابتی و درمان به موقع زخم پای دیابتی و پیشگیری از پیشرفت و عفونی شدن زخم ها می تواند استرس افراد مبتلا را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، کلینیک زخم جهاد دانشگاهی تهران با بهره مندی از پزشکان مجرب در حوزه درمان انواع زخم های حاد و مزمن و با تمرکز عمده بر درمان زخم پای دیابتی از سال 1394 در این حوزه فعالیت دارد. دریابید که استرس چیست، چگونه بر دیابت تأثیر می گذارد و چه کاری می توانید انجام دهید تا شرایط را تغییر دهید. ما برای کمک به شما اینجا هستیم.

استرس چیست؟

استرس نحوه واکنش بدن و ذهن شما به موقعیت های جدید یا دشوار است. ممکن است چیزی کوتاه مدت باشد مانند نگرانی در مورد ارائه ای که روز بعد در محل کار ارائه می دهید. یا رفتن به مهمانی که در آن افراد زیادی را در آخر هفته نمی شناسید. همچنین می تواند چیزی فیزیکی مانند تصادف یا بیماری باشد. یا ممکن است در مورد چیزهایی مانند پول، رابطه یا کنار آمدن یا از دست دادن یکی از نزدیکان، نگرانی های کمتر اما دائمی تری داشته باشید.

استرس می تواند شما را از لحاظ جسمی، عاطفی و ذهنی تحت تاثیر قرار دهد.

علائم استرس چیست؟

گاهی اوقات، علائم استرس ظریف هستند و ممکن است متوجه آنها نشوید. استرس می تواند بر سلامت روانی و عاطفی شما تأثیر بگذارد و بر سلامت جسمی شما تأثیر بگذارد. شناخت علائم می تواند به شما کمک کند استرس را شناسایی کرده و اقداماتی را برای مدیریت آن انجام دهید.

علائم فیزیکی استرس عبارتند از:

  • سردرد
  • درد یا تنش عضلانی
  • زیاد یا کم خوابیدن
  • احساس عمومی بیماری
  • خستگی

استرس چگونه بر دیابت تأثیر می گذارد؟

اگر احساس استرس می کنید، بدنتان هورمون های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین ترشح می کند. که این مساله باید برای پاسخ «جنگ یا گریز» انرژی شما را تقویت کند. اما هورمون‌ها در واقع کارکرد صحیح انسولین را سخت‌تر می‌کنند که به عنوان مقاومت به انسولین شناخته می‌شود. از آنجایی که انرژی نمی تواند وارد سلول های شما شود، سطح قند خون شما افزایش می یابد.

اگر سطح قند خون شما بیش از حد بالا برود، به آن هیپر (با نام کامل هیپرگلیسمی) می گویند.

اگر استرس از بین نرود، می تواند سطح قند خون شما را بالا نگه دارد و شما را در معرض خطر عوارض دیابت مانند زخم پای دیابتی قرار دهد. همچنین می تواند بر خلق و خوی شما و نحوه مراقبت از خود و  بر سلامت عاطفی شما تأثیر بگذارد.

استرس ناشی از دیابت

دیابت اغلب دلیل استرس است، به ویژه در روزهای اولیه که به تازگی تشخیص داده شده است. توجه دقیق به آنچه می خورید و داشتن بسیاری از چیزهای جدید برای یادگیری و به خاطر سپردن می تواند بسیار سخت باشد. ممکن است به این معنی باشد که اکنون باید سطح قند خون خود را زیاد چک کنید یا هر روز تزریق داشته باشید. نگرانی در مورد اینکه نتایج چه خواهد گفت یا احساس اضطراب در مورد سوزن ها می تواند واقعاً استرس زا باشد.

برخی از افراد مبتلا به دیابت نگران داشتن هیپوپوست نیز هستند – زمانی که سطح قند خون شما خیلی پایین می‌آید. این می تواند استرس زا باشد که بدانیم چه زمانی ممکن است اتفاق بیفتند و چگونه آن را مدیریت کنیم.

گاهی اوقات برخی از افراد ممکن است دچار دیابت شوند و از ابتلا به آن احساس ناامیدی و ناراحتی کنند. برخی از افراد نگران عوارض آن مانند زخم پای دیابتی و یا قطع عضو ناشی از دیابت هستند و برخی اگر شیوه مدیریت دیابتشان از مسیر درست خارج شود احساس گناه می کنند.

اگر گهگاهی چنین احساسی داشته باشید قابل درک است – این به عنوان پریشانی دیابت شناخته می شود و شما تنها نیستید. اگر این پریشانی را مدیریت نکنید، ممکن است اوضاع بدتر شود و منجر به فرسودگی شغلی شود. بنابراین با تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد آن صحبت کنید و راهنمایی دریافت کنید.

آیا استرس می تواند باعث دیابت شود؟

استرس به تنهایی باعث دیابت نمی شود. اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ممکن است بین استرس و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 ارتباط وجود داشته باشد.محققان فکر می‌کنند که سطوح بالای هورمون‌های استرس ممکن است سلول‌های تولیدکننده انسولین در لوزالمعده را از عملکرد مناسب بازدارد و میزان انسولین تولیدی آنها را کاهش دهد. این ممکن است به نوبه خود، به توسعه دیابت نوع 2 کمک کند. پرخوری زمانی که استرس دارید نیز می تواند عاملی در ابتلای افراد به دیابت نوع 2 باشد. برخی از افراد با خوردن بیشتر به استرس واکنش نشان می دهند و این می تواند منجر به افزایش وزن آنها شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.