تاثیر انسولین بر دیابت

تاثیر انسولین بر دیابت

همه افراد مبتلا به دیابت نوع 1 باید انسولین را به عنوان دارو مصرف کنند. و برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و برخی از افراد مبتلا به انواع دیگر دیابت نیز ممکن است نیاز به مصرف انسولین داشته باشند. انسولین به شما کمک می کند سطح قند خون خود را مدیریت کنید و از عوارض کوتاه مدت یا طولانی مدت دیابت جلوگیری می کند. باید در نظر داشته باشید قبل از آنکه به زخم پای دیابتی مواجه شوید به درمان دیابت خود بپردازید در ادامه درباره ماده ای بنام انسولین پرداخته ایم که از بیماری دیابت شما می‌کاهد.

انسولین چیست؟

ما نمی توانیم بدون انسولین زندگی کنیم. انسولین یک هورمون (شیمیایی) است که در بدن شما ساخته می شود و به مدیریت سطح قند خون کمک می کند. همچنین به عنوان دارو در برخی از افراد مبتلا به دیابت در صورتی که بدنشان انسولینی تولید نکند – یا آنچه که تولید می کند به درستی کار نکند – استفاده می شود – به نام مقاومت به انسولین.

همه افراد مبتلا به دیابت نوع 1 از انسولین به عنوان دارو استفاده می کنند. و برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیز مانند برخی از افراد مبتلا به انواع دیگر دیابت، انسولین مصرف می کنند. شما می توانید انسولین را تزریق کنید یا با استفاده از پمپ انسولین که به شما متصل می شود.

انسولین چیست؟

انسولین چگونه کار می کند؟

انسولین مانند کلیدی است که به باز کردن قفل سلول‌های شما کمک می‌کند و به گلوکز (قند) خون شما اجازه می‌دهد تا به سلول‌های شما منتقل شود، جایی که برای انرژی استفاده می‌شود. همچنین انسولین به بدن کمک می کند تا گلوکز اضافی را ذخیره کند. شما گلوکز را از کربوهیدرات هایی که می خورید یا می نوشید – که بدن شما تجزیه می کند – دریافت می کنید.

با هر نوع دیابت، شما قند زیادی در خون خود دارید زیرا گلوکز نمی تواند وارد سلول های شما شود تا سوخت بدن شما را تامین کند.

  • سطح قند خون بالا
  1. اثرات کوتاه مدت

در کوتاه مدت سطح بالای قند خون می تواند باعث مشکلاتی مانند علائم رایج دیابت شود.

اگر شما ناخوش هستید و با سطح قند خون بسیار بالا دچار کم آبی هستید، می توانید به حالت هیپراسمولار هیپرگلیسمی (HHS) نیز بروید. که می تواند در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 یا افراد مبتلا به دیابت نوع 2 تشخیص داده نشده رخ دهد.

  • کمبود شدید انسولین

سطح قند خون بسیار بالا در کوتاه مدت ناشی از کمبود شدید انسولین در بدن می تواند باعث کتواسیدوز دیابتی تهدید کننده زندگی (DKA)  در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و برخی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 شود. همچنین ممکن است اولین علامت دیابت باشد.

  1. اثرات بلند مدت

در طولانی مدت، قند خون بالا می تواند باعث آسیب به قسمت هایی از بدن شود که به آن عوارض دیابت می گویند.

استفاده از انسولین به عنوان درمان

انسولین یکی از اصلی ترین درمان هایی است که برای کمک به افراد مبتلا به دیابت برای کنترل سطح قند خون و کاهش خطر عوارض تجویز می شود. مصرف انسولین به تنهایی برای مدیریت سطح قند خون کافی نیست. همچنین باید تا آنجایی که سلامت عمومی شما اجازه می دهد فعال باشید و یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. این به حفظ سطح قند خون شما در محدوده هدف کمک می کند. و خطر عوارض طولانی مدت را کاهش می دهد. فشار خون و کلسترول خون شما نیز بر خطر ابتلا به عوارض طولانی مدت تأثیر می گذارد. رسیدن به قرار ملاقات های مراقبت های بهداشتی و بررسی دیابت نیز مهم است. به این ترتیب، می توان از بسیاری از عوارض جلوگیری کرد و هر گونه آسیب به قسمت هایی از بدن شما را می توان زودتر تشخیص داد.

  • مصرف انسولین

انسولین به صورت مایع است. می توان آن را با استفاده از قلم و سوزن (یا سوزن و سرنگ) تزریق کرد. یا می تواند با استفاده از یک دستگاه الکترونیکی به نام پمپ انسولین در بدن شما آزاد شود که به بدن شما متصل می شود.

  • ذخیره انسولین

تیم مراقبت های بهداشتی به شما پیشنهاد می کند که چه مقدار و چگونه باید در خانه تهیه و ذخیره کنید. بهترین مکان برای نگهداری انسولینی که استفاده نمی کنید در یخچال است. به این دلیل که انسولین باید در دمای کمتر از 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) نگهداری شود. دمای ایده آل نگهداری 2 تا 6 درجه سانتی گراد (36 تا 43 درجه فارنهایت) است. برای انسولینی که در روز استفاده می کنید، دمای اتاق معمولاً خوب است. اما اگر گرمایش روشن است یا تابستان است، این مقدار می تواند بیشتر باشد، بنابراین مراقب آن باشید و اگر نگران هستید آن را در یخچال بگذارید. اما آن را در فریزر قرار ندهید، زیرا ممکن است به انسولین آسیب برساند. و اگر 28 روز یا بیشتر آن را بیرون از یخچال بگذارید، باید آن را دور بیندازید زیرا انسولین تجزیه شده است.

برخی از انسولین‌ها ممکن است نیاز به شیوه نگه داری متفاوت داشته باشند، بنابراین مطمئن شوید که بروشور اطلاعاتی همراه خود را مطالعه کرده‌اید یا از تیم مراقبت‌های بهداشتی خود برای راهنمایی بیشتر کمک بخواهید.

نکاتی در مورد نگهداری انسولین

  • ویال‌ها یا کارتریج‌های انسولین را در جعبه‌هایشان در یخچال نگهداری کنید.
  • بسته را از نظر تاریخ انقضا بررسی کنید و اگر تاریخ مصرف آن تمام شده است از آن استفاده نکنید.
  • انسولین را در معرض نور خورشید یا دمای بالا قرار ندهید، بنابراین از گذاشتن آن در ماشین در روزهای گرم یا نزدیک اجاق گاز خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.