دیابت در کودکان

دیابت در کودکان

دیابت شیرین یک بیماری مزمن است که باعث ایجاد مشکلاتی در توانایی بدن برای تبدیل غذا – به ویژه قندها (کربوهیدرات ها) – به سوخت بدن می شود. افزایش گلوکز خون ناشی از عدم درمان مناسب دیابت می تواند طی سالیان متمادی به قلب، عروق خونی، کلیه ها، چشم ها و سیستم عصبی آسیب برساند و همچنین منجر به زخم های دیابتی گردد که برای کسب اطلاعات بیشتر باید درجه بندی زخم پای دیابتی را مطالعه بفرمایید. دو نوع رایج دیابت، دیابت نوع 1 و 2 نامیده می شوند. هر دو شکل ممکن است در هر سنی بروز کنند، اما احتمال ابتلای کودکان به دیابت نوع 1 بیشتر است.

 

کنترل و مدیریت دیابت در کودکان

 

دیابت نوع 1

دیابت نوع 1 زمانی رخ می دهد که لوزالمعده به اندازه کافی هورمونی به نام انسولین تولید نمی کند. این امر باعث می شود بدن نتواند از قند استفاده کند که سپس در جریان خون تجمع می یابد. این قندها (که گلوکز نیز نامیده می شود) که بدن نمی تواند از آنها استفاده کند از طریق ادرار از بدن خارج شده و آب را با خود می برد.

در حالی که دیابت نوع 1 می تواند در هر سنی شروع شود، دوره های اوج آن در سنین 5 تا 6 سالگی و سپس دوباره در سنین 11 تا 13 سالگی وجود دارد. اغلب اولین علامت، افزایش دفعات ادرار کودک به خصوص در شب است و ممکن است باعث شود کودکی که آموزش دیده است دوباره شب ادراری را شروع کند. علائم کلیدی دیگری نیز وجود دارد، به عنوان مثال، تشنگی و خستگی زیاد، کاهش وزن و افزایش اشتها.

شناسایی زودهنگام علائم دیابت نوع 1 مهم است. سطح بالای قند خون و کم آبی ناشی از دیابت کنترل نشده خطرناک است و می تواند باعث شود کودکان به انسولین و مایعات داخل وریدی در اورژانس اطفال یا بخش مراقبت های ویژه نیاز پیدا کنند. یکی از عوارض دیابت زخم پای دیابتی است و یکی از بهترین روش های درمانی زخم دیابتی “لارو درمانی” می باشد. کلینیک زخم جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با بهره گیری از پزشکان مجرب در حوزه درمان انواع زخم های حاد و مزمن و با تمرکز عمده بر درمان زخم پای دیابتی و درجه بندی زخم ها در کنار سایر روش ها اقدام به درمان زخم ها با استفاده از روش لارو درمانی نیز می نماید.

دیابت نوع 2

زمانی دیابت نوع 2 دیابت “بزرگسالان” نامیده می شد، زیرا کودکان به ندرت به آن مبتلا می شدند. با این حال، با افزایش نرخ چاقی در دوران کودکی، تعداد فزاینده ای از کودکان به این شکل از بیماری مبتلا می شوند . علاوه بر مشکلات وزنی، سایر عوامل خطر برای دیابت نوع 2 در کودکان شامل داشتن یکی از اعضای خانواده مبتلا به این بیماری و تولد از مادر مبتلا به دیابت در دوران بارداری (دیابت بارداری) یا سایر مشکلات پزشکی است که بر روی بدن تأثیر می گذارد.علائم مشابه دیابت نوع 1 است و ممکن است به تدریج خود را نشان دهد.

اگرچه هیچ درمانی برای دیابت وجود ندارد، اما کودکان مبتلا به این بیماری در صورت کنترل می توانند زندگی عادی داشته باشند. مدیریت این بیماری بر نظارت بر قند خون، درمان هایی مانند انسولین درمانی، به صورت تزریق های متعدد در روز یا از طریق پمپ انسولین و حفظ یک رژیم غذایی سالم متمرکز است. نگه داشتن قند خون در محدوده طبیعی کاهش می یابد و خطر ابتلا به مشکلات سلامتی طولانی مدت مربوط به کنترل ضعیف دیابت را کاهش می دهد. علاوه بر یک رژیم غذایی سالم، حداقل سی دقیقه ورزش در روز می تواند به کودکان کمک کند بیماری خود را نیز مدیریت کنند.

کاری که والدین کودکان دیابتی می توانند انجام دهند

همانطور که فرزند شما مستقل تر می شود، می توانید به او کمک کنید تا مسئولیت بیشتری در مراقبت از دیابت خود بپذیرد. کودکان بالای 7 سال معمولاً مهارت های حرکتی خوبی دارند تا بتوانند با نظارت بزرگسالان شروع به تزریق انسولین به خود کنند. آنها همچنین می توانند قند خون خود را چندین بار در روز با استفاده از نوارهای آزمایش ساده و شیمیایی و یک دستگاه قند سنج بررسی کنند.

با این حال، این وظایف خودمراقبتی نیاز به نظارت شما دارند تا مطمئن شوید که دیابت آنها طبق دستورالعمل های پزشک تحت کنترل باقی می ماند. اگر کودک شما بیش از حد انسولین مصرف کند: قند خون او می تواند بسیار پایین بیاید (هیپوگلیسمی). این می تواند منجر به لرزش، ضربان قلب سریع، حالت تهوع، خستگی، ضعف و حتی از دست دادن هوشیاری شود.اگر کودک شما انسولین بسیار کمی مصرف کند: علائم اصلی دیابت (کاهش وزن، افزایش ادرار، تشنگی و اشتها) ممکن است عود کند. ایجاد عادات خوب مدیریت دیابت در زمانی که کودک جوان است، می تواند تاثیر چشمگیری بر عادات مدیریتی او با افزایش سن داشته باشد. بسیاری از جوامع همچنین دارای گروه‌های والدین فعالی هستند که نگرانی‌های مشترک را به اشتراک می‌گذارند و در مورد آنها بحث می‌کنند.

یاد آوردن

معاینات منظم برای شناسایی و درمان دیابت در کودکان در اسرع وقت بسیار مهم است. اگر در مورد سلامت فرزندتان نگرانی دارید با پزشک اطفال خود صحبت کنید.

تشخیص دیابت در کودکان

چندین آزمایش خون برای دیابت نوع 1 در کودکان وجود دارد. این آزمایشات برای تشخیص دیابت و نظارت بر مدیریت دیابت استفاده می شود:

آزمایش قند خون تصادفی: این آزمایش غربالگری اولیه برای دیابت نوع 1 است. نمونه خون در یک زمان تصادفی گرفته می شود. سطح قند خون 200 میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) یا 11.1 میلی مول در لیتر (mmol/L) یا بالاتر، همراه با علائم، نشان دهنده دیابت است.

آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله (A1C): این آزمایش میانگین سطح قند خون کودک شما را در 3 ماه گذشته نشان می دهد. سطح A1C 6.5٪ یا بالاتر در دو آزمایش جداگانه نشان دهنده دیابت است.

آزمایش قند خون ناشتا: نمونه خون پس از اینکه کودک شما حداقل به مدت 8 ساعت یا یک شبه چیزی نخورده باشد (ناشتا) گرفته می شود. سطح قند خون ناشتا 126 میلی گرم در دسی لیتر (7.0 میلی مول در لیتر) یا بالاتر نشان دهنده دیابت نوع 1 است.

 

تشخیص دیابت در کودکان

 

تست های اضافی

اگر آزمایش قند خون نشان دهنده دیابت باشد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است آزمایش های بیشتری را برای تشخیص دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 توصیه کند زیرا استراتژی های درمانی بر اساس نوع دیابت متفاوت است. آزمایش‌های اضافی شامل آزمایش خون برای بررسی آنتی‌بادی‌هایی است که در دیابت نوع 1 شایع هستند.

درمان

درمان دیابت نوع 1 شامل موارد زیر است:

  • مصرف انسولین
  • نظارت بر قند خون
  • خوردن غذاهای سالم
  • ورزش منظم

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزندتان به شما اطلاع می دهد که محدوده هدف قند خون فرزندتان چقدر است. این محدوده ممکن است با رشد و تغییر فرزند شما تغییر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.