ماگوت تراپی یا لارو درمانی(مراقبت از زخم دیابتی)

لارو درمانی

یکی دیگر از راهکارهای بهبود زخم دیابت ماگوت تراپی یا لارو درمانی است. در لارو درمانی از لارو های استریل برای تمیز کردن زخم استفاده می شود زیرا لارو ها قادر به تجزیه بافت مرده و تسریع روند بهبود هستند. برای افراد مبتلا به دیابت، زخم پای دیابتی یک خطر رایج است، و اغلب منجر به عفونت، بستری شدن در بیمارستان، یا در بدترین حالت، قطع عضو می شود. مراقبت منظم از پا و درمان به موقع زخم می تواند خطر عوارض جدی مرتبط با زخم را کاهش دهد. برای بسیاری از بیماران دیابتی، درمان مرسوم زخم با پانسمانهای مخصوص و تمیز کردن منظم زخم می تواند به بهبود این زخم ها در طول زمان کمک کند.

ماگوت تراپی یا لارو درمانی؛ روش دیگری برای تمیز کردن زخم ها

یک رویکرد غیر متعارف تر برای درمان زخم استفاده از لارو مگس برای تمیز کردن و التیام زخم ها می باشد که موفقیت آمیز است. در لارو درمانی از ماگوت های استریل برای تمیز کردن زخم استفاده می شود زیرا ماگوت ها قادر به تجزیه بافت مرده و تسریع روند بهبود هستند. این حشره‌ها آنزیم‌هایی ترشح می‌کنند که بافت‌های مرده را تجزیه کرده و زخم‌های باز را تمیز می‌کنند تا روند بهبودی را تسهیل نمایند.

ماگوت درمانی؛  موثرتر از روش های مرسوم

در مقایسه با جراحی معمولی، ماگوت ها کار “دقیق” تری را انجام می دهند زیرا به هیچ وجه بر بافت های سالم تأثیر نمی گذارند. مطالعات انجام شده بر روی ماگوت درمانی برای دبریدمان زخم نیز نشان داده است که در مقایسه با روش مرسوم استفاده از چاقوی جراحی یا قیچی، ماگوت درمانی می تواند تا 18 برابر سریعتر زخم ها را تمیز کند. همچنین مطالعات دیگر نشان داد که ترشحات لارو به کاهش التهاب مزمن و تسریع روند بهبودی کمک می کند.

ماگوت تراپی چگونه انجام می شود

در لارو درمانی، حدود 200 لارو زنده استفاده می شود و یک پانسمان مخصوص، لارو ها را در جای خود نگه می دارد و در عین حال رطوبت اضافی را نیز جذب می کند. این عمل دو تا سه روز طول می کشد. در حالی که هیچ دردی وجود ندارد، بیماران ممکن است احساس خزیدن لارو را تجربه کنند.

مفیدترین روش زمانی که سلول های مرده تشکیل شده اند

لارو درمانی برای درمان زخم های نکروزه بسیار مفید هستند. زخم‌های نکروزه دارای بافت‌های زرد و مرده، سیاه یا خاکستری سفت شده‌اند. تجمع این سلول های مرده از بهبود زخم ها جلوگیری می کند. تنها زمانی که این سلول ها برداشته شوند، سلول های سالم جدید می توانند جای آنها را بگیرند.

1 دیدگاه

  • https://israelnightclub.com, 30 شهریور, 1401 @ 1:54 ب.ظ پاسخ

    Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be helpful to read content from other writers and practice a little something from other websites.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.