لارو درمانی چیست(کامل ترین مقاله ماگوت تراپی)

لارو درمانی یا ماگوت تراپی شامل استفاده از لارو های استریل مگس برای برداشتن بافت نکروزه یا عفونی است. در صورتی که زخم خاصی مستعد ابتلا به عفونت باشد، می توان از لارو برای تمیز نگه داشتن زخم پس از دبریدمان نیز استفاده کرد. این تکنیک که قرن‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، توسط پزشکان و متخصصان بافت زنده به طب مدرن معرفی شد و دریافته‌اند که لاروها می‌توانند زخم‌ پای دیابتی را خیلی سریع‌تر از پانسمان‌های معمولی تمیز کنند. در حالی که ماگوت ها را نباید به عنوان درمانی برای انواع زخم ها در نظر گرفت، با از بین بردن بافت مرده و هر گونه باکتری مرتبط، در بیشتر موارد باعث بهبود وضعیت زخم و شروع روند بهبودی می شود.

 لارو درمانی چگونه عمل می کند؟

فرآیندهایی که لارو زخم ها را تمیز می کنند بسیار پیچیده هستند، اما به زبان ساده آنها به طور فیزیکی از بافت مرده تغذیه می کنند و مواد شیمیایی خاصی را در زخم آزاد می کنند که بافت مرده را به شکل مایع تجزیه می کند که لارو می تواند به راحتی آن را جدا کرده و هضم کند. در طی این فرآیند لاروهایی که به طور فعال تغذیه می‌کنند، باکتری‌ها را نیز جذب می‌کنند، که سپس در روده آنها از بین می‌روند. این فرآیند آنقدر مؤثر است که لاروها اغلب می توانند زخم را ظرف چند روز تمیز کنند.

لاروها چه اندازه ای هستند؟

لاروهایی که روی زخم شما گذاشته می شوند بسیار کوچک هستند، فقط چند میلی متر طول دارند، کوچکتر از یک دانه برنج. در طول مدت درمان، اندازه آنها با تمیز کردن زخم به حداکثر 12 میلی متر افزایش می یابد.

کاربرد لارو ها چگونه است؟

دو روش کاربردی وجود دارد:

پانسمان BioBag:  لاروها داخل یک پانسمان بسته می‌شوند که یک کیسه توری بافته شده ریز حاوی یک تکه کوچک یا تکه‌های فوم است که به رشد لارو کمک می‌کند و ترشحات را مدیریت می‌کند. پانسمان‌های BioBag در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند و با توجه به ماهیت و اندازه زخم مورد استفاده قرار می گیرند. لاروها در طول درمان در داخل پانسمان بسته می شوند.

لاروهای محدوده آزاد(free range): لاروها مستقیماً روی زخم قرار می گیرند و در پانسمان مخصوص نگهداری می شوند. ماهیت دقیق آن با توجه به اندازه و موقعیت زخمی که باید درمان شود تعیین می شود.

 دوره درمان با لارو چقدر طول می کشد؟

می تواند بسته به نوع روش استفاده متفاوت باشد. پانسمان های BioBag را می توان تا چهار روز در جای خود قرار داد – ممکن است پانسمان به صورت روزانه تعویض شود تا امکان بررسی محل زخم فراهم شود. لاروهای «محدوده آزاد» معمولاً تا سه روز قبل از خارج شدن از محل زخم در جای خود باقی می مانند. با هر دو روش کاربردی، پیش بینی مدت زمان یک دوره درمان غیرممکن است. گاهی اوقات یک زخم با یک بار استفاده از لارو به طور کامل پاک می شود، اما زخم های دیگر ممکن است به دو یا چند دوره درمان برای رسیدن به اثر مطلوب نیاز داشته باشند.

آیا در طول لارو درمانی متوجه چیز متفاوتی خواهم شد؟

در طول لارو درمانی ممکن است متوجه تغییراتی در زخم شوید:

  • زخم ممکن است کمی مرطوب تر از حد معمول شود یا حاوی ترشحات قرمز تیره یا صورتی باشد. که به دلیل تاثیر لارو بر بافت مرده است.
  • گاهی اوقات زخمی که حاوی بافت مرده زیادی است در طول درمان بوی خاصی پیدا می کند. این جای نگرانی نیست، فقط به دلیل فعالیت ماگوت هاست و باید با تعویض پانسمان از بین روند.
  • اکثر مردم از حضور لاروها بی‌اطلاع هستند، اگرچه تعداد کمی از بیماران ادعا می‌کنند که می‌توانند حرکت لارو را احساس کنند، اما این را فقط به عنوان یک احساس غلغلک توصیف می‌کنند.
  • برخی از بیماران، به‌ویژه آنهایی که گردش خون ضعیفی دارند، گزارش می‌دهند که زخم‌هایشان در طول لارو درمانی دردناک‌تر می‌شود، اما به طور کلی می‌توان آن را با دارو کنترل کرد.
  • برخی از بیماران دریافته‌اند که درد ناشی از زخم‌های عفونی پس از لارو درمانی کاهش می‌یابد.

آیا ماگوت ها به بافت سالم نفوذ می کنند؟

ماگوت هایی که در مدیریت زخم استفاده می شوند، به بافت سالم حمله یا داخل آن نفوذ نمی کنند، آنها فقط بافت مرده را از بین می برند.

 آیا لاروها در زخم من تکثیر خواهند شد؟

خیر، فقط مگس های بالغ می توانند تخم بگذارند، بنابراین لاروها نمی توانند داخل زخم تکثیر شوند.

 در طول درمان باید از انجام چه فعالیت هایی اجتناب کرد؟

اگرچه این امکان برای بیمار وجود دارد که اکثر فعالیت‌های عادی را در حین لارو درمانی انجام دهد، اما در حالت ایده‌آل نباید زخم را در آب غوطه‌ور کند.

همچنین  نباید زخم را خیلی نزدیک به منبع گرما مانند آتش یا رادیاتور قرار داد زیرا ممکن است لاروها خشک شوند. به همین ترتیب، از نشستن یا راه رفتن روی زخمی که با لارو درمان شده است نیز باید تا حد امکان اجتناب شود.

چرا به جای پانسمان معمولی از ماگوت تراپی استفاده کنیم؟

تجربه بالینی با لارو نشان داده است که آنها می توانند زخم ها را در کسری از زمان صرف شده توسط پانسمان های معمولی تر تمیز کنند، که به طور بالقوه می تواند زمان بهبود را تسریع کند. آنها همچنین در مدیریت زخم های عفونی حاوی باکتری مفید هستند که از بین بردن آنها با درمان های معمولی دشوار است. همچنین نشان داده شده است که ماگوت تراپی در از بین بردن MRSA از زخم ها موفق است.

موضع اخلاقی در رابطه با استفاده از لارو چیست؟

به نظر می رسد که عاری از هر گونه عوارض جانبی جدی یا قابل توجهی باشد و می تواند مزایای عمده ای نسبت به درمان های معمولی برای انواع خاصی از زخم ها داشته باشد. به شرطی که بیمار با استفاده از لارو مخالفتی نداشته باشد، به نظر می رسد هیچ منع اخلاقی برای استفاده از آنها وجود نداشته باشد.

1 دیدگاه

  • https://israelnightclub.com, 30 شهریور, 1401 @ 1:54 ب.ظ پاسخ

    Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be helpful to read content from other writers and practice a little something from other websites.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.