مقاومت دیابت نسبت به انسولین

مقاومت دیابت نسبت به انسولین

تغییرات بدون علامت در بدن مدت ها قبل از تشخیص دیابت نوع 2 در فرد شروع می شود. این هم یک خبر بد است (بدون علامت به این معنی است که نمی دانید آن را دارید) و هم خبر خوب (در صورت خطر می توانید از آن جلوگیری کنید یا آن را به تاخیر بیندازید). یکی از مهمترین تغییرات دیده نشده مقاومت به انسولین است.

انسولین، قند خون و دیابت نوع 2

انسولین نقش کلیدی در ابتلا به دیابت نوع 2 دارد. این هورمون حیاتی – بدون آن نمی‌توانید زنده بمانید – قند خون (گلوکز) را در بدن تنظیم می‌کند، فرآیندی بسیار پیچیده. در اینجا نکات مهمی وجود دارد:

 • غذایی که می خورید به قند خون تجزیه می شود.
 • قند خون وارد جریان خون شما می شود که به پانکراس سیگنال می دهد تا انسولین آزاد کند.
 • انسولین به قند خون کمک می کند تا وارد سلول های بدن شود تا بتوان از آن برای انرژی استفاده کرد.
 • همچنین انسولین به کبد سیگنال می دهد که قند خون را برای استفاده بعدی ذخیره کند.
 • قند خون وارد سلول ها می شود و سطح آن در جریان خون کاهش می یابد و به انسولین نیز سیگنال می دهد که کاهش یابد.
 • سطوح پایین انسولین به کبد هشدار می دهد که قند خون ذخیره شده را آزاد کند تا انرژی همیشه در دسترس باشد، حتی اگر برای مدتی غذا نخورده باشید.

آن وقت است که همه چیز به آرامی کار می کند. اما این سیستم دقیق تنظیم شده می تواند به سرعت از حالت زیر خارج شود:

 • مقدار زیادی قند خون وارد جریان خون می شود.
 • پانکراس انسولین بیشتری را برای رساندن قند خون به سلول ها پمپ می کند.
 • با گذشت زمان، سلول‌ها به انسولین پاسخ نمی‌دهند – آنها به انسولین مقاوم می‌شوند.
 • لوزالمعده به تولید انسولین بیشتری ادامه می دهد تا سلول ها را وادار به پاسخگویی کند.
 • در نهایت، لوزالمعده نمی تواند خود را حفظ کند و قند خون همچنان بالا می رود.

میزان بالای قند خون در جریان خون برای بدن بسیار مضر است و باید در اسرع وقت به سلول ها منتقل شود. انسولین زیادی نیز وجود دارد که به کبد و ماهیچه ها می گوید قند خون را ذخیره کنند. هنگامی که آنها سیر می شوند، کبد قند خون اضافی را به سلول های چربی می فرستد تا به عنوان چربی بدن ذخیره شود. بله افزایش وزن و آنچه جدی تر است، مرحله پیش دیابت و دیابت نوع 2 آماده شده است.

 مقاومت دیابت در برابر انسولین

چگونه متوجه می شوید که مقاوم به انسولین هستید؟ هیچ آزمایشی به شما نمی گوید، اما اگر سطح قند خون بالا، تری گلیسیرید بالا (نوعی چربی خون)، کلسترول LDL  (بد) بالا و کلسترول HDL (خوب) پایین دارید، ممکن است پزشک شما تشخیص دهد که مقاومت به انسولین دارید.

نکته مهم: دیابت نوع 1 متفاوت است. تصور می شود که ناشی از یک واکنش خود ایمنی است (بدن به اشتباه به خود حمله می کند). افراد مبتلا به دیابت نوع1 انسولین کافی تولید نمی کنند و برای زنده ماندن نیاز به مصرف آن دارند.

چه چیزی باعث مقاومت به انسولین می شود؟

دقیقاً مشخص نیست که چه چیزی باعث مقاومت به انسولین می شود، اما سابقه خانوادگی دیابت نوع2، اضافه وزن (به ویژه در ناحیه کمر) و عدم تحرک، همگی می توانند این خطر را افزایش دهند. برای داشتن مقاومت به انسولین لازم نیست اضافه وزن داشته باشید. شما نمی توانید با نگاه کردن به کسی متوجه شوید که آیا مقاومت به انسولین دارد یا خیر.

نحوه معکوس کردن مقاومت به انسولین

اگر مقاومت به انسولین دارید، می‌خواهید معکوس شوید – به انسولین حساس‌تر شوید (سلول‌ها در جذب قند خون مؤثرتر هستند، بنابراین به انسولین کمتری نیاز است.) فعالیت بدنی شما را نسبت به انسولین حساس تر می کند. منتظر نمانید که دیابت شما تشخیص داده شود تا بیشتر تحرک داشته باشید. هرچه زودتر اقدام کنید (به معنای واقعی کلمه)، وضعیت بهتری خواهید داشت. کاهش وزن نیز مانند اجتناب از قند خون بالا، کاهش استرس و خواب کافی مهم است.

این تغییرات سبک زندگی واقعا کارساز است. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد چگونگی شروع صحبت کنید. بهتر است در دوره این بیماری رژیم غذایی افراد دیابتی را رعایت کنید تا زندگی سالم تری را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.